Svaki narod ima svoju kulturu, običaje i jezik. To ga određuje, po tome je različit, poseban i prepoznatljiv u svijetu. Tradicijska baština dio je naše prošlosti i zbog toga je potrebno već od vrtićke dobi formirati ispravan i pozitivan stav prema naslijeđu jer je to pravi put prema očuvanju kulturnoga identiteta i nacionalne pripadnosti.
Danas, u vrijeme kada djeca započinju baštiniti univerzalnu kulturu, tome valja posvetiti posebnu pažnju kako bi nacionalna osviještenost djeci postala vrlo važna za očuvanje tradicijskih tekovina. Djecu treba što ranije upoznati s kulturnim naslijeđem njihovoga kraja kao i s najjednostavnijim pojmovima zaštite kulturne baštine kako bi na taj način stekla spoznaju o vlastitom kulturnom identitetu.
Moderan i suvremen način života obogaćen raznim tehničkim pomagalima daje djeci sve manje prilika za spoznajama o životu njihovih vršnjaka u prošlosti. Zbog toga im kroz etno program želimo omogućiti upoznavanje sa starim običajima, igrama, plesovima, odjećom i igračkama.